Dyrygent Agata Wilińska

 

Agata Wilińska
Agata Wilińska

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie, w której klasę dyrygentury chóralnej ukończyła z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. H. Wojnarowskiego /1987/   W 2003 r. zrealizowała przewód artystyczny /AM im FC obecny Uniwersytet Muzyczny w Warszawie / i uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych.

Działalność na rzecz chórów olsztyńskich rozpoczęła już w czasach szkolnych.  Od roku 1982 jest chórzystką Olsztyńskiego Chóru Kameralnego Collegium Musicum   z którym zdobyła nagrody Grand Prix w Legnicy, Rumii,  Wiedniu/Austria/, Tampere /Finlandia/ , Montreux/Szwajcaria/, Freamunde/Portugalia/

Od roku 1990 prowadzi chóry w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie- w latach 1992 –2004 chór mieszany „Continuo” oraz  dziewczęcy „Cantabile”   Od roku 1997 współpracuje jako dyrygent z chórem „Collegium Baccalarum”.

Niewątpliwie sukcesy chórów to sukcesy jego dyrygentki. Zespoły pod jej kierownictwem zdobywały   nagrody na prestiżowych konkursach w kraju i za granicą m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Słowacji , Macedonii i we Włoszech.

Koncertowała także w  Grecji, Francji, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Rosji, Słowacji , Szwecji, na Ukrainie, Litwie we Włoszech, Watykanie  oraz USA.

Za swoją działalność artystyczną  i pedagogiczną wielokrotnie była nagradzana m.in. przez Prezydenta RP, Marszałka Województwa, Prezydenta Miasta  oraz najwyższym wyróżnieniem przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Brązowym Medalem „Gloria Artis”